سفارش تبلیغ
صبا

 

آغاز پیش ثبت نام پیش دبستانی حضرت مجتبی(ع)

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 97/11/27:: 12:2 عصر

آغاز پیش ثبت نام پیش دبستانی حضرت مجتبی(ع)


پیش ثبت نام پیش دبستانی دخترانه و پسرانه در مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) آغاز شد. برای اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.


پیش ثبت نام پیش دبستانی دخترانه و پسرانه در مجتمع آموزشی حضرت مجتبی(ع) آغاز شد.


نسخه pdf شماره 594

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:36 عصر

برای نمایش نسخه pdf روی تصویر زیر کلیک کنید

شماره 594


سخن هفته شماره 594

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:32 عصر

آنچه سیل با خود آورد و برد؟
5/3 میلیارد دلار خسارت کلی سیل، 2000میلیارد تومان خسارت به واحدهای صنعتی، 89هزار واحد مسکونی تخریب و آسیب جدی دید، 6700میلیارد تومان خسارت سیل به کشاورزی، 4هزار میلیارد تومان خسارت سیل به راه‌ها. میزان رواناب‌ها در سطح کشور به حدود 50 میلیارد مترمکعب رسید که 3.5 برابر سال گذشته است، دریاچه ارومیه حدود 50 سانتی‌متر افزایش ارتفاع آب داشته است، اکثریت تالاب‌های کشور احیا شدند.**************************رهبر انقلاب در دیدار با اساتید و قاریان قرآن مجید:
شهدای ما درس‌های زیادی را به ملت ایران دادند که نمونه‌ی بارز آن، پدیده‌ی کم‌نظیر حرکت عظیم مردمی برای کمک به مناطق سیل‌زده است... این حرکت عجیب مردمی که این روزها شاهد هستیم، همانند روحیه‌ی فداکاری و شوق و ذوق جوانان در دهه‌ی شصت است... اگرچه دشمنی‌ها و حجم و شدت آن بیشتر از گذشته به نظر می‌رسد اما این اقدامات و توطئه‌ها، نَفَس‌های آخر دشمنی دشمنان با جمهوری اسلامی است.


انعکاس آیینه شماره 594

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:31 عصر

جهان شهر یزد،‌ انتخاب شهردار و طرح چند پرسش

در سال‌های اخیر مقالات متعددی درباره عملکرد بعضی از شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهر یزد در دوره چهارم و پنجم در این ستون درج گردیده و ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌هایی که برای پیشرفت و عمران و آبادانی و اداره شهر داشته و به نفع شهروندان گام‌های مؤثر و مثبت برداشته‌اند، دوستانه و محترمانه در زمینه‌های مختلف عمرانی،‌ ایجاد پارکینگ و فضای سبز، زیباسازی شهر، افزایش بی‌رویه عوارض، آسفالت و تسطیح و سنگ فرش کوچه‌ها و خیابان‌ها، پل‌سازی، سدمعبر، هزینه‌های غیرضروری به‌نام امور فرهنگی، ‌هنری و تبلیغی، مخالفت با ساخت مصلی و پردیس فرهنگی در شهر یزد و... انتقاد و اعتراض شده است هرچند تاکنون مقامات یا روابط عمومی شهرداری مطالب سرمقاله‌های آیینه یزد را که تنها در تاریخ جراید یزد ثبت و ضبط گردیده بدون پاسخ گذاشته‌اند. گاه دیده یا شنیده می‌شود در بخش‌هایی از شهر بدون بررسی‌های کارشناسی به اصطلاح دوباره کاری‌هایی صورت گرفته یا در محلی تعدادی از کارگران زحمتکش شهرداری گوشه خیابان یا کوچه‌ای در حال فعالیت هستند و تقریباً به همان تعداد یا کمتر و بیشتر در کارِ نظارت بر بیل و کلنگ زدن آنها می‌باشند، که در این مواقع چاره‌ای جز تأسف خوردن بر این امور باقی نمی‌ماند. +++++++++++++++++++++
نویسنده این سطور به عنوان یک شهروند با انتصاب دکتر مهدی جمالی‌نژاد به عنوان شهردار یزد بدون توجه به وابسته بودن یا نبودن وی به این یا آن حزب و دسته بدین علت موافق نبود که انتخاب شهردار غیربومی را دون‌شأن تعدادی مهندس، دکتر و مدیر لایقی می‌داند که می‌توانند و علاقه‌مند هستند برای پیشرفت شهر و دیارشان تلاش کنند و مورد تأیید مقامات و مسئولان ذی‌ربط نیز می‌باشند ضمناً در هفته‌نامه سیاسی، اجتماعی کارگزاران سازندگی مورخ 19 شهریور ماه درباره شورای شهر و شهردار اصفهان با اعلام بدهی‌هایی که برای آن شهر رقم خورده و تعداد پرسنل شهرداری را بی‌رویه افزایش داده بودند آمده بود: «...ائتلاف شکل گرفته برای تغییر ریاست شورا محکم‌تر و در نهایت سقائیان‌نژاد (شهردار اسبق اصفهان) در صحن شورا استیضاح شد. اصلاح‌طلبان و راه سومی‌ها و پایداری‌ها به اجماعی نسبی و راه‌حل میانه رسیدند و در نهایت توانستند شهردار را برکنار کنند. البته پایداری‌ها در تعامل با اصولگرایان سنتی توانسته بودند رای آنها را برای استیضاح شهردار بگیرند. پس از آن هم «مهدی جمالی‌نژاد» را راهی شهرداری کردند و سقائیان‌نژاد به واسطه ارتباط نزدیک با لاریجانی و با اعمال نفوذ او خیلی زود بر کرسی شهرداری قم تکیه زد. جمالی‌نژاد در گفت‌وگو با «فارس» اعلام کرد که اصولگرا است اما نسبت به شهردار قبلی در حوزه فرهنگی رفتار مصلحانه‌ای داشت، ضمن این‌که در انتخاب شهرداران و مدیران شهرداری هم‌رویه‌ای معتدل‌تر پیش گرفت... شورای شهر و شهرداری اصفهان شباهت‌های زیادی با شورا و شهرداری تهران دارند. در دوره اول شورای اصفهان به دست اصلاح‌طلبان مدیریت می‌شد اما از شورای دوم به بعد این اصولگرایان بودند که حضور جدی در مدیریت شهر اصفهان داشتند و مدیریت اصولگرایانه بویژه در زمینه‌های فرهنگی بیش از گذشته به شهر تزریق شد. علاوه بر چارچوب‌های مدیریتی اصولگرایان در این شهر، سال 82 زمانی که اصلاح‌طلبان شهرداری اصفهان را به اصولگرایان واگذار کردند این نهاد 3هزار نیرو داشت، در حالی که پس از سه دوره حضور قاطعانه اصولگرایان در مدیریت شهری (پایان شهرداری جمالی‌نژاد در اصفهان) تعداد پرسنل آن به 12هزار نفر رسیده است. بنابراین چالش نیروی مازاد در شهرداری اصفهان هم کم از کلان‌شهر تهران ندارد. بدهی‌های شهرداری اصفهان هم، هم‌پای بدهی‌های تهران رشد روزافزونی داشته است. با این که ارقام و اعداد متفاوت و متعدد است، گفته می‌‌شود که رقمی نزدیک به 1700 تا 2هزار میلیارد بدهی شهردار اصولگرای شهر است...»(1)
اکنون اعضای محترم شورا پس از آمدن و رفتن دکتر جمالی‌نژاد آن هم بدون تحقق برنامه‌های اعلام شده و با هزینه‌های تبلیغاتی که روی دست شهروندان یزدی گذاشته شد و انتخاب‌های پی‌درپی شهردارانی که منجر به صدور ابلاغ از سوی وزارت کشور نگردید و به هر دلیل به نتیجه نرسید، چقدر خوب است به پرسش‌های زیر پاسخ دهند.
-کسی را که با 11 رأی به سمت شهردار یزد انتخاب نمودند چرا از وی اخلاقاً تعهد نگرفتند باید چهار سال در یزد خدمت نماید؟
-آیا آن عده از اعضای شورا که موافقت نمودند شهردار به تهران انتقال یابد نباید پاسخگوی رأی مثبت خود در این زمینه باشند؟
-آیا اعضای شورا باز هم عقیده دارند که شهردار سابق حضور در یزد را به عنوان سکوی پرش برای تصدی سمت جدید قرار نداده است؟
-آیا هنگامی که بعضی از اعضای شورا دریافتند شهردار سابق می‌خواهد به تهران منتقل شود نباید او را وادار به استعفا می‌کردند تا اگر موفق شد برود و اگر در آن راه توفیق نیافت خود داند و تا آخرین لحظه با ابقای وی در سمت شهرداری موافقت نمی‌کردند؟
-آن عده از اعضای شورا که نمی‌خواستند بنابه گفته خودشان کشور را از خدمات مدیری لایق محروم کنند و معتقد بودند جمالی‌نژاد قرار است در سمت معاونت وزارت کشور عنایت و توجه به یزد را در اولویت کاری خود قرار دهد در چند ماهه اخیر چه نکته مثبتی در این مورد می‌توانند اظهار کنند؟
-یکی از اعضای شورا از قول کدام یک از بزرگان نظام گفته ‌است: جمالی‌نژاد به تهران منتقل شود؟
-در هفت، هشت ماهه اخیر که یزد فاقد شهردار است مسئولیت پاسخگویی این امر به عهده کیست؟
-آیا هیچ‌یک از مقامات اداری و روحانی استان صلاح ندیده‌اند که در این زمینه راهکاری ارائه و تذکراتی به اعضای محترم شورای پنجم بدهند؟
-آیا مردم حق ندارند بپرسند اعضای شورای اسلامی شهر تمهیدات لازم را در معرفی و تأیید شهرداران انتخابی در چند ماهه اخیر به کار برده‌اند تا این‌گونه شهر را درگیر نحوه انتخاب‌های خود ننمایند و در نهایت با عدم قبولی وزارت کشور روبرو نشوند؟
-آیا یکی از اعضای شورا که گفته بود حتماً اعضای شورا می‌توانند مدیر لایق دیگری همانند جمالی‌نژاد به عنوان شهردار انتخاب کنند تاکنون موفق بوده‌اند؟
-آیا آرای شکننده به شهردار جدید پیشنهادی هر آن احتمال این را نخواهد داشت تا جای یک نفر از موافقان به مخالف تبدیل شود و در جلسات شورا برای شهر جهانی یزد که در دو سال گذشته اعضای شورا برای پیشرفت و تعالی آن نقشه‌ها کشیده بودند چالش و بحرانی دیگر رقم بخورد؟
-شش نفر عضو محترم شورا چه رزومه موفقیت‌آمیزی از شهردار منتخب دیده‌اند که وی را از همه اعضای مطرح یزدی برتر دانسته‌اند؟
-آیا پاسخ ادعاها و مطالب درج شده در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و فضای مجازی پیرامون راه‌های طی شده به منظور آشنایی و معرفی شهردار منتخب جدید یزد بر عهده به اصطلاح گروه 6 نفره شورای شهر نمی‌باشد؟ ضمناً به نظر می‌رسد این‌که بگوییم: «...از 13 نفر کاندیداها هر کدام مشکل آیین‌نامه‌ای، خانوادگی و یا کاری برای پذیرفتن این سمت را داشتند، یکی می‌خواست نماینده مجلس شود، یکی تأیید صلاحیت نمی‌شد، یکی 9 سال سابقه مدیریت را نداشت، یکی شرط مدرک فوق‌لیسانس را نداشت، خلاصه هر کدام مشکلی داشتند و کسی که جمیع آن شرایط را داشته باشد کم بود...» مسأله را حل نخواهد کرد و انعکاس این کلی‌گویی‌ها نیز برای مدیران لایق و متخصصان یزدی مناسب نمی‌باشد؟
-و آخرین پرسش این‌که آیا در این چند ماه جهان شهر یزد که بدون شهردار اداره می‌شود با مشکلاتی روبرو بوده است و اگر جواب مثبت است احیاناً فرد یا افرادی که در این زمینه‌ها قاصر یا مقصر هستند چه کسانی می‌باشند و در نهایت آیا امیدی به تنظیم ارسال پاسخ به هفته‌نامه آیینه یزد و درج آن در این ستون خواهد بود؟

مدیرمسئول

پی نوشتها:
1-شماره 524 آیینه یزد، 5/7/96


تیتر یک شماره 594

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:29 عصر

آیت‌ا... سیستانی با یک فتوای دوسطری عراق را به جنبش وا می‌دارد

این سیاستمداران در پیروی از صدام حسین مخلوع و خاندانش که در هفتاد کاخ بغداد و دیگر استان‌ها زندگی می‌کردند تفاوت چندانی ندارند، کاخ‌هایی که اینک روحانیون و سیاستمداران عراقی در تالارها و اتاق‌ها و باغ‌های آن‌ها پرسه می‌زنند.
رضوان عقیل، خبرنگار «النهار» از دیدار با آیت‌ا... العظمی سیستانی، روایتی خواندنی دارد که در «النهار » 15 آوریل 2019 منتشر شده است.
به گزارش جماران، متن این روایت را با ترجمه «رضا مروارید» می‌خوانیم:
در کوچه‌ای قدیمی و باریک در شهر نجف، و با فاصله‌ای اندک از آستان مقدسی که کانون دینی شیعیان جهان است و حوزه علمیه‌اش قرن‌ها در برابر چالش‌ها و دشواری‌ها پایداری کرده، آیت‌ا... العظمی سید علی سیستانی مرجع اعلای شیعه در عراق زندگی می‌کند. هیچ مانع و راه‌بندی، جلو رفت‌وآمد شهروندان و زائران را برای عبور از کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف خانه و اقامتگاه سیستانی نمی‌گیرد؛ خانه‌ای که از همان‌جا فتواهایی صادر شده که میلیون‌ها شیعه از آن تبعیت می‌کنند و در داخل و خارج عراق به توصیه‌ها و پیام‌هایش پایبندی دارند. در خیابانِ تازه‌آسفالت‌شده‌ای که به خانه اجاره‌ای وی می‌رسد و بیش از پنجاه سال است در آن سکونت دارد، ده‌ها جوان بدون هیچ اسلحه آشکاری از وی محافظت می‌کنند؛ و این برعکسِ رفتارِ بیشتر مقامات عراقی در سطوح مختلف است که از ترس جانشان، با همراهی کاروان‌های نظامی و خودروهای پیشرفته و ابزار الکترونیکی مدرن، از کاخ‌ها و باغ‌های خود بیرون می‌آیند و خیابان‌های بغداد و بصره و دیگر استان‌ها را با نفرین شهروندانی پشت سر می‌گذارند که اعتماد خود به بسیاری از سیاستمداران را از دست داده‌اند؛ در حالی که سیستانی و خانواده‌اش نه در خاک عراق و نه در هیچ جای دیگر، یک وجب زمین از خود ندارند. تفاوت این سیاستمداران با مرجع شیعیان در این است که وی نه تنها هیچ بیمی از ملت عراق نمی‌برد، بلکه خانه‌اش کانونی برای فقاهت، راهی گشوده برای همه نژادهای عراقی، و جایی برای گوش سپردن به داستان رنج‌ها و گرفتاری‌های آنان است. همه‌ی نوشته...

طنز شماره 594

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:28 عصر

چه خبر از گوسفندهای خارجی؟!!

خبر رسید بالاخره اقلام و بسته‌های تعادل و تنظیم بازار بزودی به ما هم می‌رسد البته مثل همیشه براساس حروف الفبا به عنوان آخرین استان نوبت یزد می‌شود. ازجمله این اقلام مژده رسیدن گوسفندان بلوند و چشم آبی رومانیایی دُمداری بود که لهجه و بع‌بع کردنشان «تومنی» دو ریال با نوع نایاب ایرانی «توفیر» می‌کند. براساس این خبر و وعده دولت به عیال گفتم: زود باش آشپزخانه را بازگشایی نما، تارهای عنکبوت را از وسایل پخت‌وپز دور کن که بزودی مزه آبگوشت خارجی هم می‌چشیم. همسر بانو هم چشم غره‌ای رفت و گفت: برفرض گوشت ارزان شد با نخود و پیاز دانه‌ای پانصد تومان چه می‌کنی؟ القصه از این گفتگوی خانوادگی چند ماه گذشت گوشت که ارزان نشد هیچ پیاز و گوجه و نخود هم به قیمت گوشت تنظیم بازار رسید!! فعلا من ساده‌لوح مانده‌ام و وعده دولت و عیال که روزی دوبار گوشت‌کوب را در هوا تکان می‌دهد و می‌گوید: کو آن گوشت گوسفند و بلوند چشم آبی رومانیایی؟ راستی آن عده از مسئولان که مشغول بررسی سیل (در کوچه علی چپ!!) هستند شما خبری از گله‌های گوسفند خارجی موعود دارید؟ شاید اشتباهاً!! به جای گورخرها زنده‌گیری شده‌اند و در آغل‌های حراست و حفاظت شده نگهداری می‌شوند تا دُم آنها به مرور زمان ریخته و دنبه‌دار شوند که در این صورت آبگوشتش چرب و خوشمزه‌تر می‌شود!!. پس صبر می‌کنیم البته به شرط دوام آوردن و پایین نیاوردن گوشت‌کوب توسط عیال بر سر زبان‌داز حقیر سراپا تقصیر.

زبان‌دراز


اقدام آمریکا مغایر اصول بین المللی است

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:27 عصر

اقدام آمریکا مغایر اصول بین‌المللی است

آیینه یزد - اقدام آمریکا مغایر اصول بین‌المللی استیک حقوقدان معتقد است: اقدام آمریکا علیه سپاه مغایر منشور سازمان ملل و اصول و تعهدات بین‌المللی است و ایران باید برای محکوم کردن اقدام آمریکا از قابلیت و ظرفیت حقوق بین‌الملل استفاده کند. یوسف مولایی درباره اینکه حقوق بین‌الملل چه نظر و دیدگاهی نسبت به اقدام آمریکا علیه سپاه دارد، گفت: حقوق بین‌الملل برای هر مساله‌ای پاسخی ندارد، با توجه به اینکه چنین اقدامی برای نخستین‌بار است که رخ داده هنوز رویه بین‌المللی برای آن ایجاد نشده که از نظر حقوقی چگونه می‌توان با آن برخورد کرد. وی افزود: چنین مواردی به موضع‌گیری دولت‌های تاثیرگذار در جامعه بین‌المللی هم بستگی دارد، اما تا امروز اگر از کلیات حقوق بین‌الملل استنباط کنیم، هیچ اقدامی صورت نگرفته است، از سوی دیگر دولت‌ها مجازند در چارچوب صلاحیت خود هر اقدامی را انجام دهند، از جمله اینکه اعلام کنند کدام جریان، ‌گروه یا نیروی نظامی از نظر آنها واجد تعریف تروریست است. وی خاطرنشان کرد:‌ خلأ عمده حقوق بین‌الملل هم این است که تروریست را تعریف نکرده، بنابراین دست دولت‌ها تا حدودی باز است. از طرف دیگر اگر ایران‌، ‌این موضوع را خلاف حقوق بین‌الملل می‌داند، این ایران است که باید برای محکوم کردن اقدام آمریکا از قابلیت و ظرفیت حقوق بین‌الملل استفاده کند. مولایی افزود:‌ در غیر این صورت هر دولتی در چارچوب صلاحیت‌های خود می‌تواند، اقداماتی را انجام دهد، لذا مغایر بودن را کشوری که زیان دیده باید اعلام کرده و برایش اقدام کند وگرنه حقوق بین‌الملل به خودی خود تعریفی ندارد. وی تصریح کرد:‌ در حال حاضر دو مرجع رسیدگی وجود دارد، یکی شورای امنیت سازمان ملل است که مرجعی کاملا سیاسی به شمار می‌رود، البته ایران در این مورد اقدامات لازم را انجام داده و نارضایتی خود را به سازمان ملل اعلام کرده است، دیگری هم دیوان بین‌المللی دادگستری(لاهه) است که صلاحیت دیوان نیز اجباری نیست. همه‌ی نوشته...

جلوی کمک های مردم به سیل زدگان را نگیرید

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:25 عصر

جلوی کمک‌های مردم به سیل‌زدگان را نگیرید

آیینه یزد - جلوی کمک‌های مردم به سیل‌زدگان را نگیریدنایب رئیس مجلس خواستار سازماندهی کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان شد و گفت‌: نباید جلوی کمک‌های مردم گرفته شود. مسعود پزشکیان اظهار کرد‌: در حال‌ حاضر که وضعیت حالت بحرانی و اورژانسی است همه می‌گویند که باید این هزینه‌ها تامین شود اما نباید این موضوع به فراموشی سپرده شود. من معتقدم بدون مشارکت و بسیج مردم و حرکت‌های جهادی این کار امکان‌پذیر نیست. وزارت کشور باید بسیج، خیریه‌ها، هیات‌های مذهبی و سازمان‌های مردم نهاد را بسیج کند. پزشکیان بر ضرورت سازماندهی و مدیریت مشارکت مردمی تاکید و در این رابطه خاطرنشان کرد: سمن‌ها می‌توانند مشکلات مردم را حل کنند نه دولت. اگر کسی می‌خواهد خودش پول ببرد و کاری انجام دهد نباید جلوی او را گرفت، بلکه باید کمک‌های مردمی سازماندهی شود. در حال‌ حاضر گفته‌اند که پول به جمعیت هلال احمر و کمیته‌ امداد بدهیم اما اگر کسی حاضر است کمک کند به او بگوییم که پول و تیمت را به فلان‌جا ببر و فلان‌کار را انجام بده. نباید مردم را از حضور در صحنه محروم کنیم.

آمار قربانیان سیل به 76 نفر رسید
مهر: رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: با درگذشت 5 نفر در حوادث سیل استان خوزستان و یک نفر در استان ایلام، کشته‌های سیل اخیر در کشور به 76 نفر رسید. احمد شجاعی گفت: با درگذشت 5 نفر در حوادث سیل استان خوزستان و یک نفر در استان ایلام، کشته‌های سیل اخیر در کشور به 76 نفر رسید. وی افزود: 5 نفر از هموطنان با مشخصات فرزاد عالیوند (40 ساله- شهرستان مسجد سلیمان)، حسین نیسی (18 ساله- شهرستان شوشتر)، قاسم ضمیری (17 ساله- شهرستان الهایی)، عنایت حسن‌پور (39 ساله- شهرستان پلدختر) و یک مرد مجهول‌الهویه (شهرستان اهواز)، 5 نفری بوده‌اند که در سیل خوزستان، جان خود را از دست دادند. وی اظهارکرد: یک زن مجهول‌الهویه (سن 25 تا 30 سال) نیز در بخش هلیلان رودخانه سیمره استان ایلام به پزشکی قانونی این استان ارجاع شد که با اضافه شدن وی، آمار فوتی‌های سیل در استان‌های کشور به 76 نفر رسید. همه‌ی نوشته...

اصلاح طلبان باید به فکر نارسایی ها و حل آنها باشند

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:19 عصر

اصلاح‌طلبان باید به‌جای رقابت‌های سیاسی به فکر نارسایی‌ها و حل آنها باشند

روزنامه شرق با غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در باره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان در سال 98 گفت وگو کرده است.
بخشی از این مصاحبه را می‌خوانید:
‌راهبرد جریان اصلاح‌طلب و تاکتیک آن در سال 98 چه می‌تواند باشد؟ آن هم در شرایطی که هم با موضوع انتخابات روبه‌رو است و هم از سوی دیگر کشور با مشکلات عدیده دست‌وپنجه نرم می‌کند.
درباره راهبرد و تاکتیک کل جریان اصلاح‌طلبی باید همه وابستگان به این جریان ابراز نظر کنند. من نظر شخصی خود را دراین‌باره مطرح می‌کنم. عقیده من این است که اگر در کشور مشکلاتی وجود داشته باشد یا به وجود بیاید؛ در هر زمینه‌ای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، یا اگر سیلی وارد کشور شود، این‌طور نیست که بین اصلاح‌طلب و اصولگرا گزینش کند؛ بلکه دامن همه را می‌گیرد. در مقاطعی که چنین مشکلات حادی ایجاد می‌شود، همه باید خیرخواهانه و از موضع رفع مشکلات مردم و کشور و بهبود آلام و دردهای دامن‌گیر مردم، با هم همکاری کنند.

‌تا به امروز برنامه مشخصی از سوی جریان اصلاح‌طلب چه آنها که بیرون از جریان حاکمیت هستند و چه آنها که به‌واسطه انتخابات جایگاهی را کسب کرده‌اند، برای برون‌رفت از این مشکلات ارائه نشده است. فکر می‌کنید اگر قرار است جمع‌بندی انجام شود، چه زمانی باید صورت پذیرد و آن راهکار مشخص که ممکن است برای حل مشکلات داشته باشد و به بحث انتخابات هم منتهی شود، چه خواهد بود؟
بحث انتخابات به‌صورت خاص، موضوعی است که در ایام انتخابات باید درباره آن صحبت شود. اما برای مقدمه آن کار، اصل مسئله این است که اصلاح‌طلبان فضایی را در کشور به وجود بیاورند که فضای ناامنی و عدم اعتماد سیاسی از جانب مردم و حکومت شکل نگیرد؛ یعنی مردم به اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مجموعه حکومت بدبین نباشند و حکومت هم فضایی را برای کسانی که منتقد هستند فراهم کند تا شرایط بدبینی و سوءظن نسبت به یکدیگر در کمترین حالت ممکن باشد. در شرایط بحرانی هرقدر که بتوانیم سوءظن‌ها و بدبینی‌ها را کاهش بدهیم و همه خود را برای حل مشکلات کشور یک‌دل نشان بدهیم، به نفع مردم و کشور خواهد بود. در چنین شرایطی انتخابات هم می‌تواند به انتخاب‌های بهتر بینجامد. واقعیت این است که در شرایط بدبینی و سوءظن نیروهای کارآمد نمی‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند. همه‌ی نوشته...

صدور بیش از 1300 رأی جایگزین حبس در یزد

ارسال شده توسط هفته نامه آیینه یزد در 98/1/30:: 1:17 عصر

صدور بیش از 1300 رأی جایگزین حبس در یزد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد ضمن تأکید بر استفاده از احکام جایگزین حبس، گفت: پارسال در یزد بیش از 1300 رای جایگزین حبس صادر شده است. به گزارش ایسنا– یزد، «محمدحسین رحیمی‌زاده» در این باره افزود: 164 رأی از این تعداد آراء جایگزین حبس، خدمت عمومی رایگان بود و 80 رأی آن به اجرای احکام وارد و بخشی از آن اجرا شده است. وی تصریح کرد: باید به مجازات‌های جایگزین و آراء خدمات عمومی رایگان به عنوان یک فرصت و ظرفیت نگریست و از آن به بهترین شکل ممکن بهره گرفت. این مقام قضایی که در جلسه ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی استان با دستور کار بررسی راهکار‌های موجود در اجرای قانون مجازات‌های جایگزین سخن می‌گفت، همچنین گفت: در حالی که از کشور فرانسه با اجرای مجازات‌های جایگزین حبس از سال 1983 به عنوان پیش قراول استفاده از احکام جایگزین حبس یاد می‌شود، این شیوه در اسلام و توسط شخص نبی مکرم اسلام(ص) استفاده شده است و اسرا در جنگ‌ها به شرط آموزش خواندن و نوشتن به مسلمانان آزاد می‌شدند. وی ایجاد بستر و شرایط اجرای طرح مجازات‌های جایگزین حبس در استان را خواستار شد و گفت: علی‌رغم تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون، هنوز اجرای دقیق و پر قدرت آن در استان شکل نگرفته است. معاون اجتماعی دادگستری یزد گفت: قانونگذار تمام ابعاد و جوانب اجرای این قانون را مد نظر قرار داده و 12 وزارتخانه، 7 سازمان و 12 مؤسسه عمومی را به عنوان دستگاه‌های پذیرنده معرفی کرده و جنبه‌های نظارتی و اجرایی آن را نیز دیده است. وی با بیان این که افراد معرفی شده جهت مجازات جایگزین حبس زندانی نیستند، افزود: قانونگذار برای جرائم کم‌اهمیت و خرد و برای افراد فاقد سابقه کیفری، مجوز استفاده از احکام جایگزین را با جلب رضایت خود فرد صادر کرده است.بازدید امروز: 780 ، بازدید دیروز: 805 ، کل بازدیدها: 1842138