سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران
مجله هاست ایران

هفته نامه آیینه یزد

تیتر یک شماره 559

مسائل داخلی را پیچیده نکنیم
دچار توهم توطئه نباشیم


سیده فاطمه ذوالقدر: اعتماد به مسئولین با توجه به وضعیت اقتصاد و فشار اقتصادی وارد به مویی بند است، اما در عمل برای اعلام نام متخلفان و سوداگران بازار ارز وزیری شفاف‌سازی کرد و دیگری با اکراه و تأخیر این اقدام را انجام داد.

آیینه یزد - مسائل داخلی را پیچیده نکنیم دچار توهم توطئه نباشیم

نماینده مردم تهران در مجلس، گفت: عملکرد شرکت‌ها و بخش‌ها در دریافت ارز دولتی به بررسی و اعلام نظر سریع توسط سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیاز دارد تا دلیل انتخاب آنها برای پرداخت ارز مشخص شود. به گزارش خانه‌ملت، سیده فاطمه ذوالقدر در نشست علنی روز یکشنبه 10 تیرماه مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور، با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری، گفت: در این دیدار ایشان فرمودند که مجلس نباید نماد تردید و خود کم‌بینی، یأس و ناامیدی، بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند، لذا امروز نیازمند ورود عاجل به وضعیت اقتصادی کشور هستیم.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حال اقتصاد کشور خوب نیست، افزود: هر روز که پیش می‌رویم بحرانی جدید بر جامعه بحران زده وارد می‌شود که دیگر مردم یارای مقابله با آن را ندارند، در حالی که این مردم دلبسته به نظام و انقلاب و موجودیت و امنیت ایران هستند و باتمام وجود ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب را پاس می‌دارند.

خواست‌ها و نیازهای مردم با قبل متفاوت است
وی با تاکید بر اینکه باید پذیرفت که شرایط فعلی و خواست‌ها و نیازهای مردم با قبل متفاوت است، ادامه داد: ضرورت دارد منطبق با شرایط روز تصمیم اخذ شود، چراکه با مقایسه شرایط فعلی با دوران انقلاب و دفاع مقدس نمی‌توان نتیجه‌گیری مطلوبی به دست آورد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه موج اعتراضات و واکنش‌های امروز صرفاً مطالبات قشر یا گروه خاصی نیست که بتوان با قوه قهریه آن را سامان داد، بلکه این‌بار غم نان است، یادآور شد: معیشت مردم در تمام اقشار مورد تهدید است و شاغلان علیرغم کار تمام وقت در دخل و خرج مانده‌اند چه برسد به قشر بیکار، در حالی که مردم حق داشتن یک زندگی شرافتمندانه و آرام و توأم با رفاه دارند.

باید نگاهی واقع‌بینانه به جامعه داشته باشیم
وی با اشاره به اینکه باید نگاهی واقع‌بینانه به جامعه داشته باشیم که آیا عدالت به طور کامل در جامعه برقرار شده است؟، افزود: آیا موفق به محو فقر و فساد و تبعیض شده‌ایم؟ آیا خود ارزش‌ها را پاس می‌داریم و همه مسئولان به واقع شیفته خدمت هستند؟ آیا آنگونه که باید خدمتگزار این مردم بوده‌ایم؟ ذوالقدر ادامه داد: مسائل داخلی را پیچیده نکنیم و دچار توهم توطئه نباشیم اگرچه دشمنان و بدخواهان در تضعیف نظام از هیچ اقدامی فروگذار نیستند، اما ما در عبور از بحران‌ها درک کرده‌ایم که عنصر اعتماد و انسجام اجتماعی پیش شرط توسعه و پیشرفت کشور است.

اعتماد مردم به دولت با توجه به وضعیت اقتصاد و فشار اقتصادی وارد به مویی بند است
وی با بیان اینکه از مردم همدلی و همراهی و اعتماد به دولت درخواست شده است، اظهار داشت: این اعتماد با توجه به وضعیت اقتصاد و فشار اقتصادی وارد به مویی بند است، اما در عمل برای اعلام نام متخلفان و سوداگران بازار ارز وزیری شفاف‌سازی کرد و دیگری با اکراه و تأخیر این اقدام را انجام داد. این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: این اقدام به دور از انسجامی است که نیاز امروز کشور است و به دور از مطالبه‌گری دولت از مردم یعنی اطمینان به قوه مجریه بوده است و این رفتارها هرکدام موجی از ناآرامی و تشویش را به جامعه وارد می‌کند که دیگر نمی‌توان پس‌لرزه‌های آن را مدیریت کرد.

بخشی از ناآرامی‌های امروز اقتصاد توسط خودی‌های شکل گرفته است
وی با بیان اینکه انتقادهای بسیاری بر عملکرد دولت تدبیر و امید وجود دارد که خروج از نگاه نقادانه و قرار گرفتن در مسیر درست بدون شکل‌گیری یک ساختار منسجم و سیاست مشخص امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: صرفا با متهم کردن‌های کلی و ابراز گلایه بدون ذکر جزئیات و دلیل نمی‌توان به نتیجه دست یافت. ذوالقدر با تاکید بر اینکه بخشی از این ناآرامی‌های امروز اقتصاد توسط خودی‌های شکل گرفته که از مزیت دسترسی به ارز دولتی برخوردار بوده‌اند، تصریح کرد: عملکرد شرکت‌ها و بخش‌ها به بررسی و اعلام‌نظر سریع توسط سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیاز دارد تا دلیل انتخاب آنها برای پرداخت ارز مشخص باشد، مگر نه اینکه با کمبود نقدینگی ارز مواجه هستیم آیا نباید نظارت‌ها را هرچه بیشتر و قوی‌تر می‌کردیم.

رییس‌جمهور برای پاسخ به سوال تعداد زیادی از نمایندگان باید در صحن علنی مجلس حضور می‌یافت
وی افزود: باید پذیرفت که اعتماد اجتماعی را از بین برده و سیاست‌ها در بخش داخلی و در بخش خارجی کارا و موثر نیست و مردم بیشترین هزینه را می‌دهند مردمی که همواره با شعار عبور از بحران آنها را همراه و همدل کردیم، اما دیگر به ستوه آمده‌اند و برای بهتر شدن اوضاع چشم به عملکرد بهتر و شفاف‌تر دولت دارند. نماینده مردم تهران در مجلس دهم، با بیان اینکه انتظار می‌رفت رییس‌جمهور به درخواست عده زیادی از نمایندگان با حضور در صحن علنی مجلس بی‌پرده و شفاف با نمایندگان مردم صحبت کند و اجازه ندهد به خاطر اقلیتی، اکثریت مورد فشار و آسیب قرار بگیرند، ادامه داد: موضوعات کلان اقتصادی کشور و تلاطمات اخیر اقتصادی نباید ما را از رسیدگی و اقدام در خصوص موضوعات دیگر از جمله موضوع بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی و بازپس‌داری این مطالبات، اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، کشوری و لشکری و ضرورت رسیدگی وزارت نفت و پتروشیمی‌ها به تعاونی‌های کارکنان نظیر تعاونی خدماتی کارکنان پالایشگاه پتروشیمی تبریز و غیره دور نگه دارد.

انتقاد از برگزار نشدن شورای ساماندهی امور پایتخت
وی با اشاره به بازدیدش به همراه رییس مجلس از آزادراه تهران– شمال، یادآور شد: اگرچه شاهد پیشرفت این پروژه پس از 25 سال از شروع آن بودیم، اما مردم از وعده‌هایی که داده شده خسته شده‌اند، در حالی که این پروژه می‌تواند نقش قابل توجهی در کاهش تلفات جاده‌ای و صرفه‌جویی در زمان و هزینه داشته باشد که باید با اهتمامی هرچه بیشتر به پیش رود، که امیدوارم با تخصیص منابع بودجه‌ای لازم و حمایت‌های مادی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مشکلات عدیده تهران در غوغای مشکلات عمومی کشور نباید فراموش شود، از جمله برگزار نشدن شورای ساماندهی امور پایتخت که یکی از گلایه‌های جدی ما به دولت است.