درباره CFT خردورزانه و منطقی تصمیم بگیریم

موسوی لاری: بسیاری از این افراد غرض شخصی ندارند اما نکته این است که نه ترکمانچای را می‌شناسند و نه ابعاد cft را


آیینه یزد - درباره CFT خردورزانه و منطقی تصمیم بگیریم

موسوی لاری نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: برای تصمیم‌گیری درباره CFT پیشنهاد من رجوع به نظرات کارشناسان و فارغ شدن از حب و بغض‌های حزبی و گروهی است و اینکه نگذاریم تصمیم‌گیری درباره این لایحه تحت تاثیر هیجاناتی باشد که توسط افرادی که مشخص نیست هدف‌شان چیست مطرح می‌شود. به گزارش جماران، عبدالواحد موسوی لاری درباره تبعات تصویب نشدن cft گفت: جامع‌ترین اظهارنظر درباره لزوم تصویب cft همان مطلبی است که آقای ظریف وزیر امور خارجه در مجلس مطرح کردند با این مضمون که ممکن است پذیرفتن برخی مقررات برای ما عایدی چندانی نداشته باشند اما تصویب نشدن آنها برای ما هزینه‌های سنگینی دارد. نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: بهترین راه در برخورد با cft این است که با یک تصمیم منطقی، خردورزانه و عاقلانه به گونه‌ای تصمیم بگیریم که هزینه‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد؛ به طور قطع نکته قابل اهمیت برای ما آن است که اجماعی که علیه آمریکا در دنیا به وجود آمده را به اجماع علیه خودمان تبدیل نکنیم؛ امروز جامعه جهانی از رفتار تک روانه آمریکا بسیار عصبانی است که ما باید از این فرصت بهترین استفاده را ببریم. وی تاکید کرد: تصویب نکردن cft و عدم الحاق به این کنوانسیون فضایی را به وجود می‌آورد تا کشورهایی که می‌خواهند با ما کار کنند و هزینه و ریسک مخالفت با آمریکا را پذیرفتند را علیه خودمان در کنار آمریکا قرار دهیم. بر این اساس نه منطقی و نه به مصلحت است که لایحه cft را نپذیریم. موسوی لاری یادآور شد: از آن طرف قضیه، اگر این لایحه را تصویب کنیم چه ضرری متوجه جمهوری اسلامی می‌شود؟ جز این است که با عدم تصویب آن فضای همکاری بین‌المللی را علیه خودمان جهت‌دهی می‌کنیم؛ بر این اساس معتقدم منطقی، عاقلانه و مصلحت جویانه است که از بحث‌های حاشیه‌ای عبور کرده و به سرعت آن را تصویب کنیم.

مقایسه cft با کاپیتولاسیون و ترکمانچای ناشی از بی‌اطلاعی است
وی درباره برخی مقایسه‌ها از cft با کاپیتولاسیون و ترکمانچای، گفت: منشا این اظهارنظرها بی‌اطلاعی است، بسیاری از این افراد غرض شخصی ندارند اما نکته این است که نه ترکمانچای را می‌شناسند و نه ابعاد cft را. واقعیت آن است که اطلاعات غلطی به این افراد داده می‌شود بنابراین چون اطلاعات کافی ندارند اظهاراتی مطرح می‌کنند که مبتنی بر واقعیت نیست. موسوی لاری ادامه داد: اگر از برخی افرادی که در تریبون‌ها مخالفت می‌کنند سوال بپرسید اگر شما به جای عباس میرزا، فتحعلی شاه یا فلان شاه قاجار بودید چه می‌کردید پاسخی ندارند. وی تاکید کرد: آن چیزی که در ترکمانچای اتفاق افتاده با چیزی که امروز درباره cft مطرح است کاملا متفاوت است؛ امروز ما در شرایط نرمالی هستیم که می‌خواهیم با ایستادگی در مقابل یک کشور زورگو با بقیه دنیا ارتباط داشته باشیم. موسوی لاری با بیان اینکه آمریکا زمانی افکار عمومی را علیه ایران سازماندهی کرده بود ادامه داد: ولی امروز شاهد هستیم که افکار عمومی دنیا در پاره‌ای مسایل با ما همراه است که باید از این فرصت استفاده کرد.

تصمیم‌گیری درباره cft به کارشناسان دیپلماسی سپرده شود
عضو مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به افرادی که درتلاشند تا cft را مخالف مصالح کشور معرفی کنند، گفت: ببینید در این زمینه نمی‌توان با افرادی که منافع شخصی خود را در تصویب نشدن cft دنبال می‌کنند صحبتی داشت اما به افرادی که بدون اطلاع از تریبون‌ها اظهارنظر می‌کنند باید گفت بهتر است در این زمینه اجازه دهند کارشناسان دیپلماسی کشور در کنار مسئولان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و امور خارجه که در صداقت‌شان هم تردیدی نیست تصمیم‌گیری کنند تا آنچه به مصلحت ایران است اجرا شود. نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: برای تصمیم‌گیری درباره CFT پیشنهاد من رجوع به نظرات کارشناسان و فارغ شدن از حب و بغض‌های حزبی و گروهی است و اینکه نگذاریم تصمیم‌گیری درباره این لایحه تحت تاثیر هیجاناتی باشد که توسط افرادی که مشخص نیست هدف‌شان چیست مطرح می‌شود.